Írta: Szegvári Zoltán – Kádas István
Az Egyesült Államokban 1983. május 25-én, negyven évvel ezelőtt mutatták be A Jedi visszatér filmet (Magyarországon mintegy másfél évvel később jelent meg). Ennek apropóján cikksorozatot indítottunk, melyben a filmben debütáló (mellék)karakterek kis portréit gyűjtöttük csokorba. Bár Ackbar admirális karaktere nagyot futott a Bővített Univerzumban, majd a kánonban is, ő is csupán mellékszereplőként kezdte negyven éve.
„Ez az otthonotok! Ne engedjétek elesni!”
Gial Ackbar a mon calamari nép tagjaként, a Mon Cala bolygón született,melyen a quarren fajjal osztoztak. A klónháború kitörésekor már a Mon Calamari királyi gárda századosa volt, amikor a galaktikus krízis a Mon Calamari fajait is megosztotta. Míg a mon calamarik a Köztársasággal rokonszenveztek, addig a quarrenek a szeparatistákhoz húztak. Amikor Yos Kolina, a mon calamarik királya gyanús körülmények közt meghalt, a válság kiéleződött. A quarren vezető, Nossor Ri főtanácsadója, Riff Tamson biztatására kétségbe vonta Kolina fia, Lee-Char jogát a trónhoz és csatlakozott Dooku erőihez, ezzel pedig polgárháború tört ki.
A Köztársaság Padmé Amidala szenátort és Anakin Skywalkert (valamint utóbbi padawanját, Ahsoka Tanót) küldte békéltető misszióra, ám a harc elkerülhetetetlen volt. Gial Ackbar jócskán kivette a részét a főváros védelmében, ám éppen a főváros védelmét szervezték, a készülődő szeparatista ostrom ellen. Mon Cala City kemény harcok után elesett, s Dooku parancsára Tamson elkezdte lágerekbe hurcoltatni a lakosságot. Ackbar arra ösztönözte ifjú királyát, hogy maga vezesse a mon calamari harcosokat, ezzel vívja ki népe tiszteletét. A harcok során Ackbar – a gungan felmentősereg érkezése ellenére – a szeparatisták fogságába esetett. Hamarosan kiderült, hogy a szeparatisták rabszolgaságba akarnak taszítani minden mon calamarit. Látva a szakadárok kegyetlenségét, a quarrenek átálltak a Köztársasághoz, s a két nép közösen szabadította fel a fővárost. A már saját koronázását tervező Tamsont Lee-Char párbajban megölte, s a droidsereget kiűztek a bolygóról.
Sajnos a Birodalom kikiáltása után az Uralkodó csapatai bevonultak Mon Calára, s a mon calamarik ismét a rabszolgaság veszélyével néztek szembe. Lee-Char király egy menekült padawan, Ferren Barr tanácsait követve igyekezett kihátrálni a Birodalomból, ám ezt Tarkin moff inváziója és a Dac Cityben vívott csata követte. Lee-Chart ugyan foglyul ejtette a Birodalom, ám a mon calamarik túljártak Palpatine eszén, s mivel városaikban a társasházak és gyárak jelentős része egyben űrhajó is volt, így a nép egy része megszökött a diktatúra elől.
A mon calamarik űrhajóhada adta a lázadók flottájának magját.
Az első menükeltek közül is többen csatlakoztak a Lázadáshoz, úgy mint Raddus és Ackbar. Raddus halálát követően egyre inkább Ackbar lett a lázadó flotta irányítója, aki gyorsan híres szabadságharcos vezető lett, a zsarnoksággal szembeni ellenállás egyik megtestesítője.
„Az Erő legyen Velünk!”
A Halálcsillag felrobbantását követően Ackbar már fontos szerepet vállalt a yavini bázis kiürítésében. A galaktikus polgárháború számos kisebb ütközetében vezényelt a lázadó hadihajókat, a hoth-i csatát követően pedig a flotta kimenekítésében játszott kulcsszerepet. Vezérhajója ekkor már a Home One cirkáló volt.
Az Endor holdja mellett vívott űrcsatában Ackbar vezette a lázadók flottáját. A csata a Második Halálcsillag elpusztításával és a Birodalom súlyos vereségével ért véget. A csata után Ackbar a frissen megalakult Új Köztársaság Új Védelmi Flottájának főparancsnoka lett, flottaadmirális rangban. E minőségében ő vezényelte le a meghatározó jelentőségi hadjáratot a Kuat és az ottani birodalmi hajógyár elfoglalására, valamint parancsnokolta a köztársasági hajókat a megmaradt Birodalmi Flotta elleni jakkui csatában, elsöprő verséget mérve a birodalmiakra. Ackbar nemcsak a stratégiához, közelharchoz, űrcsatákhoz, de még a haditechnológiához is konyított, ő javasalta az Új Köztársaságnak az új típusú X-szárnyú vadászgépek lefejlesztését. A harcok elültével Ackbar leszerelt, s visszatért a Mon Calára.
„Megtiszteltetés volt önökkel együtt szolgálnom”
Yavin után 34-ben azonban ismét fegyvert fogott, felismerve az Első Rend jelentette veszélyt, s Leia Organa kérésének engedve. Érdemeire való tekintettel ő lett az Ellenállás flottájának főparancsnoka, s a D’Qar bolygón lévő bázisról kiindulva ő vezette a Csillagpusztító Bázis elleni válaszcsapást. A rajtaütés az Első Rend szuperfegyverének megsemmisülésével végződött. A győzelem dacára a szinte haderő nélkül működő Új Köztársaságot gyorsan leigázta az Első Rend. Az Ellenállás nemsokára elhagyni kénszerült a D’Qart, mivel az Első Rend odarendelte flottájának egy jelentős részét élén a Fulminatrix nevű csatahajó Armitage Hux vezetésével lebombázta az ellenálló bázist a bolygón. Az ellenállóknak sikerült elmenekülniük, de nem sokáig jutottak, hiszen az Első Rend lekövette őket a fénysebességben is. Snoke legfőbb vezér zászlóshajója és egyben mozgó fővárosa, a Felsőbbség vette üldüzőbe a maroknyi ellenálló flottát. Az evakuációt és a Felsőbbség elleni menekülés kezdeti szakaszát Ackbar koordinálta. Az idős admirális akkor esett el, amikor Kylo Ren TIE/sf-vadászköteléke a Qetchi-rendszerben megtámadta az Ellenállás zászlóshajóját, a Raddust. A Raddus paracsnoki hídját ért találat nyomán az Ellenállás teljes vezérkarát kiszippantotta az űr vákuuma, amit csak Leia Organa élt túl, az Erő segítségével.
A hősi halottá nyilvánított Ackbar biztosan büszke lett volna örökségét folytató fiára, Aftabra. Az Ellenállással szemben eleinte szkeptikus Aftab, aki csak egyszer találkozhatott apjával annak halála előtt, az Exegol elleni csatában már az Ellenállás ezredeséként harcolt, kivéve szerepét a Végső Rend és a sithek végleges legyőzéséből.
Érdekességek:
- A Jedi visszatér forgatókönyvének második kéziratában Ackbar még egy halványkék bőrű, nem emberi lényként szerepelt, mely egy érdekes kapcsolat a majdani Thrawn főadmirálissal. Szintén lehetett volna egy gran is Ackbar. A film forgatásakor Lucas megengedte Richard Marquand rendezőnek, hogy 50 látványterv közül ő válassza ki, hogy milyen lény legyen az admirális. Marquand választása Nilo Rodis-Jamero „Calamari Man” rajzára esett.
- Ackbart eredetileg Tim Rose bábos keltette életre, hangját pedig Erik Bauersfeld adta (aki különben Bib Fortunát is megszólaltatta), mindketten visszatértek Az ébredő Erőre is. Bauersfeld azonban meghalt 2016-ban, így Az utolsó Jedikben már Tom Kane szinronizálta a mon calamari admirálist.
- Ackbar ikonikus mondata az „It's a trap!” („Ez csapda!”) az idők során igazi mémmé vált, olyannyira, hogy A utolsó Jedik forgatása lezárásakor a stáb megkérte Tim Rose-t, hogy ő mondja be, hogy „It's a wrap!”
- Ackbar a Legendákbn közel húsz évig volt az Új Köztársaság katonai főparancsnoka, s a politikában is fontos szerepet játszott, hírhedt volt rivalizálása Borsk Fey'lya szenátorral. Hosszú katonai karrierje alatt két birodalmi főadmirálist is legyőzött, Osvald Teshiket és Peccati Synt.
- A Legendákban Ackbar a Pellaeon–Gavrisom békét követően vonult nyugdíjba, miután a Birodalom többet már nem volt ellenfél. Az idős Ackbar azonban nyugdíjas éveiben is segítette az galaxist, ő találta ki és kivitelezte a döntő ebaqi csata haditervét, mely során sikerrel arattak döntő győzelmet Tsavong Lah yuzhaan vong hadúr felett.